събота, 20 юли 2013 г.

Разпада на България през 21вия век!!!

БЪЛГАРИЯ И ЕС – РАЗВОД ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ


Няколко години след приемането ни в Европейския съюз ние разбираме, че това е чисто гео-политически компромис. Пасивите се оказаха много повече, а ние усещаме, че сме приети с неохота там, където нямаме място. България бе приета в “семейството на Европа” (както красиво се изразяват политиците), но не беше поканена в общия дом, а оставена в коридора.
През 2007г., когато България беше приета в ЕС американски учени от Kалифорнийския университет публикуваха свое изследване, според което на България ще са нужни поне 100 години, за да настигне останалите европейски държави.
А какво са 100 години?
За толкова време България беше първо монархия, след това република, първо беше с Третия Райх, след това със СССР, а днес се е ориентирала към Запада. Именно днешната ориентация на България предопредели и желанието на политиците ни да присъединят държавата ни към ЕС и НАТО.
Желание, което беше изпълнено с цената на много жертви, които така или иначе не бяха достатъчни и бяхме приети само и единствено на “добра воля”. Сега обаче сме 2013г. и сигналите, които получаваме от нашето ново семейство са, че сме нежелани. Не ни искат в Шенген, Великобритания и Холандия открито българофобстват. 
Но реалностите са такива. България нито е готова, нито има възможностите нужни да членува в ЕС. Нашата политика, която винаги се е оприличавала с поговорката “на където духа вятъра” както винаги ни изигра лоша шега. Ние не бяхме готови за по-високи цени, наредби и изисквания, които само влошават мъчното ни положение. Веднага след влизането ни в ЕС хляба поскъпна с 30%. Като цяло всички стоки поскъпнаха, а за малка, аграрна държава като България и народ с най-ниските доходи в Европа това не е никак безобидно.
Къде е България?
България е най-бедната държава в Европа, с най-голям дял от населението застрашени или живеещи в крайна бедност, най-застаряващо население.
Днес политиците ни убеждават, че без ЕС ще сме още по-зле. Напротив, тъкмо обратното е. Защото звучните шамари, които получаваме от всеки евро доклад показват проблеми, които идват именно от политиците у нас – корупция, лоша функционалност на институциите, ниска бизнес активност (на практика в България има бизнес пред фалит и огромни чужди корпорации от друга страна). 
България се превърна в още по-голяма губерния на чуждестранни компании и монополи. Случилото се с ЕРП-тата само потвърждава това и именно ЕС сега ни забранява да изгоним ЧЕЗ. Съюза може да функционира добре за развитите и силни икономики, но той не е подходящ за България или Румъния. Стремежите ни да сме  “по-хитлеристи от Хитлер”, “по-комунисти от Сталин”, а сега “по-демократи от европейците” и усърдното ни слагачество на САЩ,  Израел и ЕС изискват от нас да членуваме в ЕС и НАТО.
Но какви прави държава, която по жизнен стандарт вече се нарежда след окупиран и разтърсен от войната с Америка Ирак?! Готови ли сме да направим “прасетата щастливи” и всеки български фермер да купи играчки на свинята в дувара?  Готови ли сме да убием млекопроизводителите и всички останали едвам изнемогващи хора, опитващи се да произвеждат нещо със стотиците наредби и изисквания? Готови ли сме да бъдем хокани, че не можем да си интегрираме ромите, докато Франция ги експулсира най-безпардонно и руши катуните им? Според политиците – да.
Това, което България никога няма да бъде е една истински неутрална държава. Да, ние сме малка аграрна държава в Източна Европа, но нито Русия, нито западния блок дават пет пари за нас. 
Единствената алтернатива на изостаналите държави от Балканите и Източна Европа е сформирането на общ съюз, който да бъде съобразен и движен от реалностите, условията, положението и факторите в тях. За нас Европейския съюз е като скъпа кола – дали са ни я на кредит, защото имат изгода от нас, но поддръжката и горивото за нея трябва да поемем сами, а ние просто не можем. Защото ние не сме за скъпи коли, ние караме 20 годишни коли втора-трета ръка, които Вие вече не искате и сте пратили в автоморгата. Фактически – ние сме тази автоморга.
Автор:
екип на ALTER INFORMATION

Няма коментари:

Публикуване на коментар